Błąd w nazwisku na bilecie lotniczym

02/02/2018

Błąd w nazwisku na bilecie lotniczym potrafi spowodować konieczność zakupu nowego biletu z poprawnie wpisanym nazwiskiem. Dlatego bardzo ważne jest aby dane na bilecie zgadzały się z danymi w dokumencie podróżnym, dowodem osobistym – jeśli lecimy do kraju UE czy paszportem – jeśli poza Unię. Ogólnie większość linii lotniczych dopuszcza niewielki błąd – literówkę w nazwisku lub imieniu pasażera do maksymalnie 3 liter, pod warunkiem, że ta zmiana nie tworzy całkowice innego imienia (Joanna lub Anna). Jednak to, ze linia lotnicza dopuszcza taki błąd nie oznacza, że zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu i odprawieni na lotnisku. Przy wyjątkowo drobiazgowej kontroli lub wzmożonych procedurach obsługa może odmówić nam wejścia na pokład samolotu. Zawsze należy pamiętać, że w regularnych  liniach lotniczych jest BRAK MOŻLIWOŚCI ZMIANY NAZWISKA NA WYSTAWIONYM BILECIE, także odpłatnie. Takie działania zabezpieczają rynek lotniczy, między innymi, przed handlem biletami lotniczymi „z drugiej ręki”. Czyli wyklucza sytuację gdy ktoś kupuje bilet jak jest tani, pół roku przed wylotem i sprzedaje jak jest drogi lub gdy jest brak miejsc na pokładzie po zawyżonej cenie zmieniając nazwisko pasażera.

Zmiana nazwiska w rezerwacji grupowej

Bilety w rezerwacji grupowej są zazwyczaj droższe niż bilety indywidualne dostępne w internecie. Zawsze to dziwi Klientów, którzy oczekują, że jak kupują więcej biletów będzie taniej. Niestety tak to nie działa… Bilety w samolocie podzielone są na różne grupy cenowe, klasy rezerwacyjne. Najszybciej znikają najtańsze bilety, dlatego im później się kupuje tym jest drożej. Cena biletu grupowego jest średnią ceny biletów (sumowane są ceny biletów w różnych dostępnych klasach i dzielone przez zamawianą liczbę miejsc). Rezerwacja dla grupy ma jednak zaletę. Można w niej wystawiać bezkosztowo zmiany w nazwiskach do momentu wystawienia biletu. Potem nadal można zmienić nazwisko, ale obowiązują za taką zmianę opłaty ustalane indywidualnie przez linie.

Co robić gdy kupiliśmy bilet lotniczy z nieprawidłowo wpisanym nazwiskiem?

To, co warto zrobić w przypadku zakupu biletu indywidualnego z nieprawidłowymi danymi to zgłosić ten fakt do biura, w którym kupiliśmy bilet. Wtedy pracownik biura może w systemie lotniczym wprowadzić notatkę, że jest błąd w nazwisku, co zazwyczaj pozwala na wejście na pokład samolotu. Gorzej, gdy bilet został kupiony przez stronę internetową bezpośrednio od linii lotniczych. Wtedy zostaje nam „wiszenie na telefonie” z nadzieję, że uda się dodzwonić i zgłosić błąd. DLatego warto jest kupować bilety u agentów lotniczych.

Nowością jest to, że Linia Emirates wprowadziła ostatnio możliwość zmiany nazwiska panieńskiego na małżeńskie. Jeśli zmiany dokonany do 72 godzin od wystawienia biletu będzie ona bezpłatna, jeśli po tym czasie opłata za zmianę wyniesie 50 EUR.DOtyczy to tylko i jedynie tego przypadku.

A więc miłych przelotów i dobrych nazwisk na biletach lotniczych! I pamiętajcie im wcześniej kupujecie bilet w liniach regularnych tym jest taniej. Tej zasady trzymają się wszyscy przewoźnicy, a promocje ogłaszane są z bardzo dużym wyprzedzeniem.

%d bloggers like this: