Nowe cuda Polski 2016

18/08/2016

Ruszyła 6 edycja 7 nowym cudów Polski. Do plebiscytu National Geographic zgłoszono po dwa miejsca z każdego województwa. Które otrzymają miano „cudu Polski”? O tym zadecyduje internetowe głosowanie, które rozpoczęło się 15 lipca i potrwa do końca szkolnych wakacji, czyli do 31 sierpnia (każdy głosujący może oddać 1 głos dziennie). Wśród nominowanych cudów znalazły się szlaki turystyczne i pomniki przyrody, zamki, pałace, muzea, starówki oraz centra kongresowe i rekreacyjne. Na stronie internetowej plebiscytu można na bieżąco obserwować, którzy nominowani zdobyli największą liczbę głosów (na chwilę obecną wygrywa Planetarium EC1 w Łodzi, za nim znajduje się wystawa Hydropolis we Wrocławiu i Szumy Roztoczańskie).

A oto i nomimowani. Warto zagłosować – nagrody czekają!

 

Hydropolis – Wrocław

Woda pokrywa aż 70% powierzchni Ziemi i pełni niezwykle ważną rolę w życiu naszej planety. Wystawa Hydropolis we Wrocławiu to niezwykłe centrum wiedzy o wodzie. Znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4000m2. Wystawa Hydropolis podzielona jest na 8 stref tematycznych, z których każda przedstawia wodę z innego, fascynującego ujęcia – od funkcji pełnionych w ludzkiej komórki po prądy oceaniczne, które kształtują klimat Ziemi. 

Zamek Kliczków  – dolnośląskie

Historia twierdzy Kliczków sięga XIII wieku. Położony jest w malowniczych Borach Dolnośląskich na wysokiej skarpie nad rzeką Kwisą. W XVII wieku zamek został przebudowany na styl renesansowy, dzięki czemu z obronnej twierdzy stał się dworskim zamkiem. Otoczony jest przepięknym angielskim ogrodem o powierzchni siedemdziesięciu hektarów. Zamek jest obecnie odrestaurowany. Można nie tylko go zwiedzać ale również spędzić noc w zamkowych komnatach i spotkać ducha setnika.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – Toruń

Centrum Jordanki to nowa perełka na mapie Torunia, które zostało oficjalnie otwarte w grudniu 2015 roku. Centrum Kulturalno-Kongresowe znajduje się w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach a jego całkowita powierzchnia wynosi prawie 19 tys. m2. Autorem głównej sali koncertowej, mogącej pomieścić 880 osób, jest hiszpański architekt Fernando Menisa, Widownia w sali rozmieszczona jest na kilku poziomach, główna scena ma możliwość otwarcia na zewnętrzny plac i organizację koncertów plenerowych, akustykę sali można zmieniać za pomocą ruchomych sufitów.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa – kujawsko-pomorskie

Muzeum znajduje się niedaleko Torunia w adaptowanym do tego celu średniowiecznym, gotyckim kościele św. Barbary. Wizyta w muzeum pozwala poznać bogatą historię toruńskiego papiernictwa i drukarstwa. Wśród eksponatów znajdują się między innym oryginalne prasy drukarskie, stylusy, pergamin, chińskie matryce do druku, sprzęt introligatorski czy też wyposażenie dawnej zecerni. Muzeum oferuje ciekawe warsztaty w trackie których można własnoręcznie wyczerpać papier lub spróbować pisma gęsim piórem.

Planetarium EC1 – Łódź

Planetarium w Łodzi, otwarte w styczniu tego roku, to najnowocześniejsze planetarium w Polsce i tej części Europy. W Planetarium znajduje się 110 miejsc siedzących z możliwością aranżacji ustawienia foteli. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się bezszwowy ekran sferyczny o średnicy 14 metrów. Goście planetarium mogą “przenosić się” w najdalsze zakątki kosmosu dzięki zaawansowanemu systemowi projekcyjnemu o rozdzielczości ponad 8K.

Dworzec tramwajowy Piotrkowska Centrum – Łódź

Dworzec został oddany do użytkowania przez mieszkańców miasta pod koniec 2015 roku i łączy dwie osie komunikacyjne miasta Łodzi. Dworzec jest inspirowany architekturą secesji, która jest historycznym elementem miasta a jego autorem jest architekt Jan Gałecki. Charakteryzują go cztery 4 strzeliste filary w białym kolorze i mieniący się kolorami dach o powierzchni 3000 m2 – imitujący witraż. Cała wiata chroni pasażerów przed wiatrem oraz opadami atmosferycznymi.

Rynek – Zamość

W Zamościu, mieście zwanym również Wenecją Północy, znajduje się idealnie kwadratowy Rynek Wielki o powierzchni 100 na 100 metrów. Głównym elementem placu jest średniowieczny Ratusz, który posiada 52 metrową wieżę zegarową oraz szerokie, wachlarzowe schody dobudowane w XVIII. Po każdej stronie rynku (pierzei) można podziwiać zabytkowe kamienice. Większość z nich posiada nazwy związane z dawnymi właściciela i funkcją jakie pełniły.

Roztoczańskie Szumy – lubelskie

Szlak szumów uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków na Roztoczu. Historia szumów sięga trzeciorzędu. Wtedy to na granicy dwóch krain geograficznych powstała linia spękań tektonicznych w postaci skalnych uskoków, tworząc małe wodospady, zwane szumami. Najbardziej malownicze fragmenty znajdują w dolinie potoku Jeleń i rzeki Tanew i są chronione w rezerwacie “Nad Tanwią”. W okolicy miejscowości Rebizanty na odcinku 400 metrów można podziwiać aż 24 szumy. Na najwyższym wzniesieniu rezerwatu znajduje się Kościółek zwany też Zamczyskiem.

Ścieżka Geoturystyczna – lubuskie

Ścieżka znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa i jej długość to około 5 kilometrów. Położona jest na terenie dawnej podziemnej i odkrywkowej kopalni Babina w której wydobywano węgiel brunatny i iły ceramiczne. Spacer nią umożliwia zapoznanie się z krajobrazem pokopalnianym, powstałym w efekcie funkcjonowania na tym terenie przemysłu wydobywczego przez ponad 50 lat. Ścieżka jest unikatowym obszarem na skalę kraju i jest na pewno warta odwiedzenia.

Szlak Kościołów Drewnianych regionu Kozła – lubuskie

Na szlaku, liczącym około 23-kilometry, znajdują się trzy niezwykle urokliwe, zwracające uwagę swoją architekturą świątynie w Chlastawie, Klepsku i Kosieczynie. Kościół w Chlastawie zbudowany w 1673 roku, uznawany jest za zabytek klasy “0”. Wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny. Kościół w Kosieczynie, wykonany z drewna modrzewiowego, jest drugim najstarszym drewnianym kościołem w Polsce. Najstarszy z całej trójki kościół w Chlastawie pochodzi z XIV wieku i jest doskonałym przykładem architektury gotycko-renesansowej. Szlak szczególnie polecany dla miłośników historii sakralnej i ludowej, warto go zwiedzić na rowerze.

Termy Bukovina – małopolskie

Termy Buklovina zasilane są wodą termalną wydobywaną z głębokości 2400 m ze zbocza Wysokiego Wierchu. Są one największym kompleksem geotermalnym w Polsce. W termach można skorzystać z leczniczych i regenerujących właściwości wody termalnej, której temperatura waha się od 30 do 38 stopni Celcjusza. Na terenie term znajdują się wewnętrzne i zewnętrzne baseny pływackie i rekreacyjne ze zjeżdżalniami wodnymi. Można tu również wypocząć w licznych saunach i łaźniach parowych.

Kolorowa Wieś – małopolskie

Zalipie – wieś w kwiaty malowana – to niewielka miejscowość w województwie małopolskim. Wielokolorowe wzory kwiatów, które do złudzenia przypominają hafty, można znaleźć na fasadach domów, stodół, studniach, płotach a nawet na budach dla psów. Tradycja malowania domów sięga przełomu XIX i XX wieku i od tamtego czasu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Malarki z Zalipia, do tworzenia malunków, nie używają szablonów. Chętnie zapraszają i oprowadzają po swoich domach i gospodarstwach przyjezdnych, tym samym udowadniając, że tradycja malowania jest wciąż żywa.

Mazowiecki Szlak Tradycji – mazowieckie

Wszystkim miejscom i ścieżkom tematycznym skupionym na Mazowieckim Szlaku Kultury przyświeca jedna idea – ochrona dziedzictwa kulturowego i pokazanie regionalnej mozaiki jego kulturowych odcieni. Hasło szlaku brzmi” co krok, to obyczaj” i tego należy się spodziewać w tej wędrówce ścieżkami tradycji.

Muzeum Romantyzmu – mazowieckie

Muzeum znajduje się w dawnych włościach rodziny Krasińskich – na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Pamiątki w muzeum są ściśle związane z rodziną Krasińskich, a w szczególności z osobą dramatopisarza i poety Zygmunta Krasińskiego – autora Nie-Boskiej komedii. W muzeum znajdują się między innymi wczesne wydania utworów Krasińskiego, jego obszerna korespondencja oraz zbiory map i grafik. Gromadzone są tu również pamiątki epoki napoleońskiej.

Szlak Złotych Górników – opolskie

Początki wydobycia złota w górach Opawskich sięgają XIII wieku. Wtedy to biskupi wrocławscy sprowadzili osadników z Frankonii i Turyngii, gdzie już od dawno istniało górnictwo złota. Początkowo złoto wydobywano z piasków rzecznych, dopiero później powstały szyby górnicze. Spacerując szlakiem, który zaczyna się Głuchołazach Zdroju można zobaczyć dawne wyrobiska górnicze, z których większość z nich to zagłębienia przypominające leje po bombie. Szlak Złotych Górników przybliża złoty okres w dziejach tym ziem.

Zamek w Kamieniu Śląskim – opolskie

Przez wieki kompleks pałacowo-parkowy z sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim znany był jako siedziba wielkich rodów rycerskich i szlacheckich. Do czasu zakończenia II wojny światowej kamieński pałac i posiadłości z nim związane dobrze się rozwijały. Pod koniec wojny pałac został splądrowany i zniszczony przez wojska sowieckie. W latach 90-tych został odrestaurowany, zabytkowe wnętrza są obecnie licznie odwiedzane przez krajowych i zagranicznych turystów, którzy pragną się zapoznać z historią i kulturą Śląska. Do zamku przybywają też pielgrzymki, czcząc kult urodzonego w zamku św. Jacka.

Zamek w Baranowie Sandomierskim – podkarpackie

Zamek nazywany kiedyś “małym Wawelem” położony w nizinie dolnej Wisły jest perełką magnackiej architektury renesansowej. Zamek ma regularną zabudowę. Założony został na planie prostokąta, w narożach znajdują się cylindryczne baszty, a w środku wieża z wejściem na piękny dziedziniec. Po wojnie było to ulubione miejsce odwiedzin Józefa Cyrankiewicza i jego żony Niny Andrycz. W zamku w Baranowie kręcono sceny do popularnego serialu “Czarne Chmury” – był tam siedzibą hetmana Jana Sobieskiego.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – podkarpackie

Historia muzeum sięga początków XX wieku. Powstało z inicjatywy miejscowych działaczy społecznych. Zalążkiem zbiorów była prywatna kolekcja rodziny Osińskich oraz liczne dary od mieszkańców Przemyśla. W muzeum znajduje się ponad 2 tysiące eksponatów. Szczególnie warte odwiedzenia jest Muzeum Fajek i Dzwonów mieszczące się w późnobarokowej Wieży Zegarowej na Starym Mieście. Urządzono w nim ekspozycję fajkarstwa i ludwisarstawa, z których to produkcji Przemyśl zasłynął na przestrzeni wieków.

Opera i Filharmonia Podlaska – Białystok

Opera i Filharmonia Podlaska to obecnie największe i najnowocześniejsze centrum artystyczne na terenie północno-wschodniej Polski. Od 2012 roku Opera mieści się w nowym gmachu.  Architektura gmachu nawiązuje do otoczenia i utrzymana jest w minimalistycznym stylu. Dominuje surowy beton i szkło, które zostały ocieplone drewnianymi akcentami. Opera została wyposażona w nowoczesny system multimedialny umożliwiający między innymi projekcję wielkoformatową oraz bezpośrednią transmisję w Internecie wydarzeń artystycznych organizowanych w Operze. W bogatym repertuarze OiFP obok spektakli operowych i musicalowych odbywają się też koncerty symfoniczne i rozrywkowe oraz festiwale muzyczne i filmowe. 

Puszcza Białowieska – podlaskie

Puszcza Białowieska, której wizytówką jest żubr, to nizinny kompleks leśny charakteryzujący się dużymi walorami historycznymi oraz przyrodniczymi. Puszcza Białowieska to ostatnia pozostałość lasów, które przed tysiącami lat porastały Europę od Uralu po Atlantyk. Na jej obszarze żyje 12 tysięcy gatunków zwierząt oraz tysiące gatunków roślin oraz setki gatunków ptaków. Większość gatunków drzew są bardzo rzadkie, rodzime stanowiące relikty lasów pierwotnych. Atrakcją jest las dębowo-grabowo-lipowy dodatkowo wzbogacony o klony, świerki, jesiony. Od roku 2010 Puszcza Białowieska znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Emigracji – Gdynia

Muzeum w Gdyni to pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Znajduje się w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki. Zbiory muzeów przybliżają historie polskich emigrantów, którzy wyruszali w świat w poszukiwaniu lepszego życia i wolności. Na całym świecie żyje ponad 20 milionów obywateli polskiego pochodzenia.  

Teatr Szekspirowski – Gdańsk

Teatr Dramatyczny w Gdańsku otwarty w 2014 roku jest dziełem włoskiego architekta Renato Rizzi, jest pierwszym teatrem dramatycznym zbudowanym w Polsce na przestrzeni ostatnich 40 lat. Utrzymane w jasnej tonacji drewniane wnętrze budynku gości do roku tysiące miłośników sztuk teatralnych. Otwierany dach umożliwia pokazywanie spektakli przy świetle dziennym pod gołym niebem. W budynku zastosowano takie rozwiązania techniczne, jak ruchomy system zapadni sceny i widowni. W zależności od położenia scen i widowni (które nie posiadają stałego miejsca) teatr może pomieści do 600 osób. Teatr jest współorganizatorem Festiwalu Szekspirowskiego.

Ciniba – Katowice

Ciniba to nowoczesne Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, które jest wspólną biblioteką dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego. Zgromadzono w niej około 800 tysięcy książek, blisko 340 tysięcy dokumentów zaś długość wszystkich półek wynosi około 60 km. Jest to biblioteka hybrydowa umożliwiająca gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od rodzaju nośnika na którym się znajdują. Ciniba, obok typowej funkcji biblioteki uniwersyteckiej, pełni także rolę miejsca wystaw, spotkań kulturalnych oraz konferencji naukowych.

Muzeum Orła Białego – świętokrzyskie

Muzeum posiada jedną z największych kolekcji militariów na terenie Polski. W salach wystawowych znajduje się głównie uzbrojenie strzeleckie, amunicja, umundurowanie oraz przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez żołnierzy w trakcie I i II wojny światowej. Największą popularnością wśród zwiedzających cieszy się jednak wystawa plenerowa, gdzie na obszarze 1,5 ha, został zgromadzony  sprzęt bojowy z okresu II wojny światowej. Można tu zobaczyć między innymi: niemiecki czołg Panzer IV, działo samobieżne Sturmgerchutz oraz pociski rakietowe, bombowce i myśliwce.

Szlak Zabytków Techniki – śląskie

Szlak Zabytków Techniki to 36 różnych obiektów związanych z rewolucją odkryć przemysłowych i kulturą dziedzictwa przemysłowego na terenie województwa śląskiego. Jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce. Obiekty znajdujące się na szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, produkcją wodą, łącznością oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku wchodzą skanseny, muzea, kolonie robotnicze i działające zakłady pracy. Szlak oddaje specyfikę regionu województwa śląskiego, w którym kultura przemysłowa stanowi jeden z ważnych elementów jego historii i tradycji. 

Baseny mineralne – świętokrzyskie

Zdrowotna solanka siarczkowo-siarkowodorowa ze źródła Malina w Solcu-Zdroju uważana jest za najsilniejszą na świecie leczniczą wodę siarczkową. Woda przepływająca przez baseny mineralne w Solcu Zdroju ma już około 3 milionów lat. W miejscowości znajduje się wiele kompleksów uzdrowiskowo-rekreacyjnych umożliwiających skorzystanie z leczniczych i regenerujących właściwości wody ale też posiadających bogatą gamę atrakcji na spędzenie wolnego czasu i relaks.  

Zamek w Giżycku – warmińsko-mazurskie

Zamek w Giżycku położony jest nad kanałem Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisielno. Średniowieczna twierdza została wzniesiona przez zakon krzyżacki około roku 1340 i przez lata służyła jako siedziba prokuratora zakonnego Krzyżaków. Obecnie zamek jest pieczołowicie odrestaurowany i jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Krainy Wielkich Jezior. W zamku znajduje się hotel St. Bruno z unikalnymi, stylowymi pokojami i apartamentami. Polecamy na wyjazdy firmowe średniej wielkości.  

Mural Opowieść Śródecka – Poznań

Od niedawna poznańska Śródka może pochwalić się efektownym trójwymiarowym muralem. Dzieło nosi nazwę “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” i nawiązuje do historii Śródki, która to w 1231 roku dostała prawa miejskie. Mural powstał z inicjatywy Gerarda Cofty, którego zainspirowała archiwalna fotografia z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Dzieło budzi zachwyt poznaniaków i turystów. Patrząc na mural odnosi się wrażenie, że budynki i kamienice stworzone za pomocą techniki 3D naprawdę istnieją!

Pałac Kobylniki – wielkopolskie

Pałac został zbudowany pod koniec XIX na zlecenie ówczesnego właściciela wsi Kobylniki – Tadeusza Twardowskiego. Wyróżnia go ciekawa bryła, która składa się z szeregu odrębnych, asymetrycznych części. Wysokie strome dachy urozmaicają ozdobne wieżyczki i sterczyny. Elewacja pałacu wykonana jest z surowej cegły z obramowaniami z tynku i piaskowca. Przed pałacem znajduje się rozległy dziedziniec z podjazdem.

Jezioro Ukiel – Olsztyn

Jezioro Ukiel, zwane również jako Krzywe, jest największym i najgłębszym jeziorem położonym w rejonie Olsztyna. Składa się z czterech zatok połączonych cieśninami. Brzegi jeziora są z reguły wysokie, w dużej części zalesione i przeważnie strome. Rozwinięta linia brzegowa tworzy wiele zatoczek i półwyspów. Strefę przybrzeżną porastają trzciny, tatarak i sitowie. Można tu spotkać wiele gatunków ptaków, m.in. łabędzie, żurawie, kormorany i kaczki.

Klify – zachodniopomorskie (Wolin)

Wyspa Wolin – największa wyspa w Polsce zwana również “wyspą skarbów” – to miejsce wciąż dzikie, tajemnicze i ciągle nieodkryte. 15-kilometrowe nabrzeże klifowe uważane jest za jeden z najpiękniejszych fragmentów polskiego wybrzeża. Gostań jest najwyższym klifem i wznosi się ponad 90 metrów nad plażą a jego ściana jest niemal pionowa. Z klifów można podziwiać piękne piaszczyste plaże, bukowe lasy i błękit Morza Bałtyckiego.

Latarnia Morska – Kołobrzeg

Latarnia Morska w Kołobrzegu to od 1666r. symbol tego miasta. Przez pierwszycih 200 lat światło latarni świeciło się tylko okresowo, wyłącznie w czasie oczekiwania na przybycie statków. Wieża latarni zniszczona w trakcie działań wojennych została odbudowana w 1945 roku. Obecnie wieża wznosi się na wysokość 26 metrów a jej zasięg to 16 mil morskich.

Facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail