Ramadan? Co to jest? Wczoraj, 16 maja zaczęły się tegoroczne obchody Ramadanu, które potrwają prawie miesiąc, do 14 czerwca. W związku z tym chcielibyśmy podzielić się kilkoma informacjami na temat święta muzułmańskiego. Informacje przydadzą się szczególnie tym osobom, które dużo podróżują. Nie każdy wie czego spodziewać się w tym okresie podczas podróży do krajów arabskich. Warto także pamiętać, że Ramadan obchodzony jest przez społeczności muzułmańskie w różnych krajach, więc warto wiedzieć jak przebiegają obchody.

KIEDY RAMADAN

Data tego święta wyliczana jest według kalendarza księżycowego, każdego roku wypada w innym terminie. Święto trwa jeden pełny cykl księżyca. Stanowi część tzw. Pięciu Filarów Islamu (oprócz postu są to wyznanie wiary, codzienna modlitwa, jałmużna oraz pielgrzymka do Mekki).

CO TO JEST RAMADAN?

Ramadan uznawany jest za wyjątkowy miesiąc w ciągu roku, w którym prorokowi Mahometowi został objawiony Koran. Okres ten ma służyć modlitwie i koncentracji, sprzyja również wszelkim inicjatywom charytatywnym. Podczas Ramadanu obowiązuje dorosłych, zdrowych wyznawców islamu post od wschodu do zachodu słońca, natomiast nie-muzułmanów spożywanie w tym czasie posiłków w wyznaczonych miejscach, niepalenie i nie żucie gumy. Jednakże nie oznacza to ciągłego umartwiania się. Po zachodzie słońca rodziny gromadzą się przy stole wypełnionym pożywnym i smacznym jedzeniem oraz napojami.

ŚWIĄTECZNE PRZYSMAKI

Wśród ramadanowych smakołyków szczególną popularnością cieszą się: quatayef – czyli rodzaj małych naleśników z orzechami i serem, polanych syropem oraz quamar al-deen, czyli gęsty, słodki napój z moreli. Wieczorem otwierane są liczne restauracje, lounge i namioty, które zapraszają na kameralne wieczory dla przyjaciół i rodziny z tradycyjną muzyką, siszą i grami planszowymi. W stolicy Jordanii Ammanie godziny otwarcia wielu lokali gastronomicznych są dodatkowo wydłużone.

RAMADAN W JORDANII

Jordania to jeden z kierunków, które polecamy na wyjazdy incentive travel. Święty miesiąc nie wpływa na dostępność zabytków i atrakcji, które są otwarte w standardowych godzinach. Hotele, restauracje, transport i inne usługi również funkcjonują według standardowego rozkładu, pozostając do dyspozycji osób, które chciałyby odwiedzić Jordanię w tym wyjątkowym okresie.

Tak więc zapraszamy do planowania wyjazdów incentive i wyjazdów firmowych do Jordanii. Obchodzone święto stanowi znakomitą okazję do lepszego poznania lokalnych zwyczajów i kuchni, w tym potraw ramadanowych.

Dla miłośników biegania
Targi turystyczne IMEX
Menu